Jeśli celem podróży jest poszukiwanie miejsca do wyciszenia się i pełnego relaksu, to nasz domek, z przylegającym do niego wzgórzem i pachnącym latem polem lawendy, powinien być celem tej podróży.

Jeleniówka leży na granicy dwóch światów, od południa sąsiaduje z zabytkowym krajobrazem polskiej Doliny Pałaców i Ogrodów i zabudowaniami wiejskimi. Od północy z najciekawszą częścią Rudawskiego Parku Krajobrazowego, chętnie odwiedzanymi przez wspinaczy Górami Sokolimi. 

Panorama Karpnik

Wychodząc z domku można wybrać jedną z dwóch możliwości spędzenia czasu. Skręcając „w lewo”, zwiedzić „Dolinę Pałaców i Ogrodów”, gdzie sąsiadujące ze sobą zespoły pałacowo-parkowe, zostały zaadaptowane na obiekty hotelowo-turystyczne, tworzą unikatowy XIX wieczny krajobraz. Pałace oprócz przepięknych wnętrz oferują oryginalną gastronomię oraz relaks podczas kąpieli w basenach wpisanych w zabytkową zabudowę.

Coroczny Kiermasz Adwentowy w Pałacu w Łomnicy

Idąc „w prawo” wybieramy przyrodnicze bogactwo Rudaw Janowickich. Zwieńczeniem tej trasy jest wyprawa leśna do ruin Zamek Bolczów.

Dla lubiących aktywny ruch wyzwaniem będzie wspinaczka na Sokolik i Krzyżną Górę, skąd rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Karkonoszy. Raj dla miłośników profesjonalnej fotografii.

Krzyżna Góra

Po takim wysiłku można odpocząć w 200 letnim drewnianym, schronisku „Szwajcarka”, oddalonym 20 minut od domku.

Schronisko Szwajcarka

Rowerowe szlaki o zróżnicowanej skali trudności, przebiegające przez Karpniki, przyciągają od wielu lat mistrzów tego sportu, zarówno kolarstwa górskiego jak i szosowego.

Okoliczne góry i bliskie sąsiedztwo czeskich tras narciarskich i Karpacza czynią z Jeleniówki dobrą bazę wypadową dla narciarzy biegowych i zjazdowych. 

Letnie spływy kajakiem lub pontonem po Bobrze umożliwiają spojrzenie na Sudety i sąsiednie Góry Izerskie z innej perspektywy.

Bogata oferta okolicznych lokali gastronomicznych pozwala na szeroki wybór potraw kuchni polskiej i wegetariańskiej, wszystko w duchu „slow food”.

Jeleniówka znajduje się w miejscu gdzie wszystkie te atrakcje są w zasięgu ręki.

Dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju mamy niespodziankę. Jest nią wyjście na taras domku wprost na pole lawendy. Lawendowe żniwa odbywają się na początku lipca. 

Polecamy także relaks dla ciała. Istnieje możliwość (po wcześniejszym uzgodnieniu) oddania się w ręce zaprzyjaźnionej z Jeleniówką, dyplomowanej rehabilitantki, wykonującej masaż, relaksujący i leczniczy na bazie naturalnych olejków, w tym lawendowego pozyskanego z naszej plantacji. 

Te okolice zauroczyły nas do tego stopnia, że opuściliśmy dla nich Warszawę. Mimo kilku lat życia w Karpnikach wciąż odkrywamy nowe miejsca i zdarzenia jakie daje nam lokalizacja Jeleniówki i to bez względu na porę roku.