Jeśli celem podróży jest poszukiwanie miejsca do wyciszenia się i pełnego relaksu, to nasz domek, z przylegającym do niego wzgórzem i pachnącym latem polem lawendy, powinien być celem tej podróży.

Jeleniówka leży na granicy dwóch światów, od południa sąsiaduje z zabytkowym krajobrazem polskiej Doliny Pałaców i Ogrodów i zabudowaniami wiejskimi. Od północy z najciekawszą częścią Rudawskiego Parku Krajobrazowego, chętnie odwiedzanymi przez wspinaczy-Górami Sokolimi. 

Panorama Karpnik

Wychodząc z domku można wybrać jedną z dwóch możliwości spędzenia czasu. Skręcając „w lewo”, zwiedzić „Dolinę Pałaców i Ogrodów”, gdzie sąsiadujące ze sobą zespoły pałacowo-parkowe, zostały zaadaptowane na obiekty hotelowo-turystyczne, tworzą unikatowy XIX wieczny krajobraz. Pałace oprócz przepięknych wnętrz oferują oryginalną gastronomię oraz relaks podczas kąpieli w basenach wpisanych w zabytkową zabudowę.

Coroczny Kiermasz Adwentowy w Pałacu w Łomnicy

Idąc „w prawo” wybieramy przyrodnicze bogactwo Rudaw Janowickich. Zwieńczeniem tej trasy jest wyprawa leśna do ruin Zamek Bolczów.

Dla lubiących aktywny ruch wyzwaniem będzie wspinaczka na Sokolik i Krzyżną Górę, skąd rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Karkonoszy. Raj dla miłośników profesjonalnej fotografii.

Krzyżna Góra

Po takim wysiłku można odpocząć w 200 letnim drewnianym, schronisku „Szwajcarka”, oddalonym 20 minut od domku.

Schronisko Szwajcarka

Rowerowe szlaki o zróżnicowanej skali trudności, przebiegające przez Karpniki, przyciągają od wielu lat mistrzów tego sportu, zarówno kolarstwa górskiego jak i szosowego.

Okoliczne góry, bliskie sąsiedztwo czeskich tras narciarskich i Karpacza czynią z Jeleniówki dobrą bazę wypadową dla narciarzy biegowych i zjazdowych. 

Letnie spływy kajakiem lub pontonem po Bobrze umożliwiają spojrzenie na Sudety i sąsiednie Góry Izerskie z innej perspektywy.

Bogata oferta okolicznych lokali gastronomicznych pozwala na szeroki wybór potraw kuchni polskiej i wegetariańskiej, wszystko w duchu „slow food”.

Jeleniówka znajduje się w miejscu gdzie wszystkie te atrakcje są w zasięgu ręki.

Dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju mamy niespodziankę. Jest nią wyjście z tarasu domku wprost na pole lawendy. Lawendowe żniwa odbywają się na początku lipca. 

Polecamy także relaks dla ciała. Istnieje możliwość (po wcześniejszym uzgodnieniu) oddania się w ręce zaprzyjaźnionej z Jeleniówką, dyplomowanej rehabilitantki, wykonującej masaż, relaksujący i leczniczy na bazie naturalnych olejków, w tym lawendowego pozyskanego z naszej plantacji. 

Te okolice zauroczyły nas do tego stopnia, że opuściliśmy dla nich Warszawę. Mimo kilku lat życia w Karpnikach wciąż odkrywamy nowe miejsca i zdarzenia jakie daje nam lokalizacja Jeleniówki i to bez względu na porę roku.